trende

Yük Taşımak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

15.12.2020
3.976
Yük Taşımak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yükler Yetkililere Emanet: Yük Taşımak için Gerekli Belgeler
Ticari araçların yük taşımacılığı yapabilmesi için bazı belgelere ihtiyaçları vardır. Bu belgeler sürücüye, araca ve araç sahibine yük taşıyabilmek için yetkiler verir. Böylece hem yük sahibi hem de taşıyan taraf, yükün ehil kişilerce uygun yöntemlerle taşındığından emin olur.
“Kamyon ve kamyonet kullanmak için hangi belge gerekir?” sorusunun yanıtı da aynıdır.
K Yetki Belgesi, SRC Belgesi, Psikoteknik Raporu’na sahip sürücü ve şirketler, yük taşımacılığında yasal prosedürü tamamlamış ve güvenle yola çıkabilecek demektir.

Araçların Yetki Belgeleri
Tescil belgesinde yani ruhsatta kamyon ya da kamyonet olarak geçen ve yük taşımak için kullanılan tüm araçların K Yetki Belgesi alması şarttır.
Bu belgeye sahip araçların şirket üstüne kayıtlı olması ya da bireysel sahibinin şahsi vergi lehvası bulunması gerekir. Kendi yükünü taşıyan araçların K2 Yetki Belgesi, nakliye yapanların ise K1 Yetki Belgesi sahibi olması zorunludur. Bu belgeleri almak için bağlı bulunulan şehrin Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne başvurulması gerekir.

K Yetki Belgesi 2018 Ücretleri
K1 Belgesi
Kamyon / Çekici / Kurtarıcı için: 10.000 TL
Kamyonet için: 2.500 TL
K2 Belgesi
Kamyon / Çekici / Kurtarıcı için: 10.000 TL
Kamyonet için: 2.500 TL
Taşıt Kartı Ücreti: 300 TL

Sürücülerin Yetki Belgeleri
2007 yılından bu yana Türkiye’de mecburi olan SRC Belgesi’ni, karayolu taşımacılığı yapan ve ticari taşıt kullanma belgesine sahip tüm sürücülerin alması gerekiyor. Uluslararası geçerliliği olan bu mesleki yeterlilik belgesinin farklı taşımacılık işleri için dört farklı çeşidi bulunuyor.
Yük taşımacılığı yapacak sürücülerin sadece yurt içi SRC4 Belgesi, hem yurt içi hem de uluslararası yük taşımacılığı içinse SRC3 Belgesi almaları zorunlu tutuluyor. 41 saat eğitim sonrasında sınav ile alınan SRC3 Belgesi’nin ücreti 920 TL; 41 saat eğitim sonrasında yine sınav ile alınan SRC4 Belgesi’nin ücreti ise 756 TL.
Sürücülerin bedensel ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını, taşımacılık yapabilecek yetkinliklerini onaylayan Psikoteknik Raporu da yük taşımacılığında sahip olunması gereken diğer bir belge ve ücreti 175 TL.
SRC Belgesi ve Psikoteknik Raporu’yla ilgili diğer tüm detayları Taşımacılığın olmazsa olmazı: SRC Belgesi yazımızda bulabilirsiniz.

Yetki Belgeleri’ni Yenileme
Tüm yetki belgeleri 5 yıl boyunca geçerlidir. Zamanından önce başvuru yapanlar yetki belgesi harcında %95 yenileme indirimini elde eder. Zamanı geldiğinde yenilenmeyen yetki belgeleri ise bakanlık tarafından otomatik olarak iptal edilir.
Eğer bir ticari araç şahıs üzerine kayıtlıysa ve hiçbir ticari taşımacılık yapılmayacaksa herhangi bir yetki belgesi alması gerekmez.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?