trende

Hangi Nakliye Sistemi Daha Avantajlıdır?

15.12.2020
776
Hangi Nakliye Sistemi Daha Avantajlıdır?

Lojistik sektöründe ana hatlarıyla belirli taşımacılık sistemleri olarak karayolu, havayolu ve denizyolu taşımacılığı gerçekleştirilmektedir. Dünya üzerinde bulunan üç adet nakliye sistemi aktif olarak kullanıldığını gözlemlemekteyiz. Müşterilerimiz saymış olduğumuz bu nakliye sistemlerinin birçoğunu kullanmaktadırlar. Müşterilerimiz için önemli olan faktörlere göre tercih etmiş oldukları nakliye sistemi farklılık göstermektedir.

Bu faktörlerden kısaca bahsedecek olursak; zaman, maliyet, hız başlıca olarak nakliye sistemi tercihlerini etkileyenler arasındadır. Örneğin, müşterimiz için maliyet önemli ise zaman veya hız faktörlerini göz ardı ederek nakliye sistemini bu şekilde tercih edebilir.

En yaygın, daha sık kullanılmakta olan ve bilinen nakliye sistemi karayolu taşımacılığıdır. Dev firmalardan, küçük firmalara kadar birçok şirket bu taşımacılığı yapmaktadır. Bu taşımacılığın en önemli özelliği şudur, kapıdan kapıya hizmetini gerçekleştirilmesi için kombine taşımacılık sistemi ile beraber kullanılmaktadır. Taşımacılık sistemlerinin tercih faktörleri göz önünde bulundurulduğunda süre ve maliyet olarak diğer taşıma sistemlerine nazaran ortalama bir konumda yer aldığını görmekteyiz.

Denizyolu taşımacılığı ise karayoluna nazaran daha uzun sürede teslim sağlarken, maliyet olarak  daha düşüktür. Havayolu ile karşılaştırıldığı zaman ise denizyolu taşımacılığının maliyeti daha düşüktür, fakat teslim süresi daha uzundur. Genel anlamıyla denizyolu taşıma sisteminin maliyeti düşüktür fakat teslim süresi uzundur. Teslim süresi olarak kısıtlı zaman sorunu teşkil etmeyen müşterilerimiz daha fazla kullanmaktadırlar.

Havayolu taşımacılığı en hızlı taşıma yöntemi olmakla beraber en maliyetlisi olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak acil bir durumu olan ürünler başta olmak üzere birçok ürün bu kanal ile taşınmaktadır. Havayolu taşımacılığı genel olarak yüksek maliyete sahip olduğundan her zaman tercih edilmemektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?